درباره ما   تماس با ما     پيوندها     تازه ها و اخبار  
 

 

بيوگرافي  استاد دکتر انوش برزيگر، استاد نمونه كشوري

استاد گروه قلب دانشگاه علوم پزشکي استان گيلان

مشاور معاونت محترم ریاست جمهوری کشور در امور پزشکی کشور

مشاور کمسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران

عضو هیات ممتحنه برد تخصصی و فوق تخصصی

 عضو هیات امنای دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان

عضو جامعه متخصصین داخلی ایران

عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور

رییس نظام پزشکی استان گیلان

رییس هیات مدیره آسایشگاه سالمندان استان گیلان

 بيوگرافي:

دکتر انوش برزيگر در سال 1326 متولد شد.

  تحصيلات ابتدائي را در كسماء‌ گذراند. متوسطه و دبيرستان را در صومعه سرا و رشت  به پايان رساند.

دکتر برزيگر  در رشته  پزشكي دانشگاه ملي سابق پذيرفته شد. سپس تحصيلات خود را در رشته  تخصص داخلي، قلب، در دانشگاه ملي سابق (شهيد بهشتي) ادامه داد و با مدرک فوق تخصص  قلب از دانشگاه شهيد بهشتي فارغ التحصيل شد.

دکتر انوش برزيگر داراي سه فرزند مي باشد،  دو پسر پزشک و يك دختر داروساز و همچنين همسر ایشان داری مدرک کارشناس ارشد آموزشی می‌باشند.

 استخدام:

دکتر برزيگر در سال 1365 با مرتبه استادياري به استخدام دانشگاه علوم پزشکي گيلان درآمد.

 رياست دانشگاه علوم پزشكي استان گيلان:

استاد دكتر انوش برزیگر در سال 1392 طي حكم دكتر هاشمي، وزير بهداشت دولت تدبير و اميد، به عنوان قائم مقام وزیر بهداشت در استان گیلان و رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گيلان انتخاب شد.

 مرتبه علمي:

استاد انوش برزيگر پس از 8 سال فعاليت‌هاي آموزشي و پژوهشي از سال 1365 با امتياز بالا و تشويق وزير محترم وقت، به ترتيب از مرتبه استاد یاری به  دانشياري  و سپس به مقام استادي ارتقاء ‌پيدا كرد.

 افتخارات:

استاديار نمونه: در اولين جشن فارغ التحصيلان پزشكي با امتياز بالا از بين همه اعضاي هيئت علمي به عنوان اولين استاديار نمونه با حضور جناب آقاي دكتر ملك زاده، وزير اسبق مورد تشويق واقع و مفتخر به دريافت جوايز و لوح تقدير شد.

استاد نمونه کشوري (بار اول): در سال 76 در جشنواره بوعلي سينا با امتياز بالا به عنوان استاد نمونه كشوري انتخاب و مورد تشويق و تقدير و مفتخر به دريافت جوايز و لوح تقدير از مسئولان كشوري و معاونت محترم رياست جمهوري و وزير محترم بهداشت وقت جناب آقای دکتر فرهادی قرار گرفت.

استاد نمونه کشوري (بار دوم): استاد دكتر برزيگر در یکم شهریور ۹۳ در سالن وزارت کشور طی مراسمی با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بمناسبت روز پزشک؛ به عنوان استاد و پزشک نمونه کشوری برگزيده شد.

لوح و تنديس: دريافت لوح و تنديس در كنگره و انجمن آترواسكروز به دليل فعاليت‌هاي شاخص علمي و پژوهشي نیز برای بار اول در کارنامه افتخارات ایشان ثبت شد.

همچنین برای بار دوم به عنوان استاد نمونه در هفدهمین کنگره تازه های قلب و عروق شهریور 1394 سالن همایش های بین المللی تهران انتخاب شد.

محقق نمونه: بعنوان  محقق نمونه در چندين دوره متوالي در دانشگاه علوم پزشكي گيلان معرفي شد.

 پزشک نمونه: ایشان بیش از 15 سال پیش مفختر به دریافت لوح تقدير و جوايز به عنوان پزشك منتخب نمونه از جامعه متخصصين داخلي ايران شد.

لوح و تقدير: دريافت لوح تقدير از استاندار‌هاي وقت استان گيلان در دوره‌هاي مختلف از ديگر افتخارات استاد  برزيگر مي‌باشد.

محقق برجسته: با توجه به درجه استادي وي و درجات علمي در کنگره دهلي نو، توسط رئيس کنگره بعنوان پرفسور و محقق برجسته معرفي گرديد که از طريق  بخش خبري شبکه دو سراسري و استاني گزارش شد.

مرتبه استادي برزيگر: استاد برزيگر اولين مدير گروه و اولين رييس بخش و اولين دانشيار و اولين استاد دانشگاه علوم پزشکي استان گيلان بوده اند.

 سمت‌های پیشین:

-       عضويت در فرهنگستان علوم پزشكي به عنوان مشاور و عضو گروه باليني

-       عضويت در برد و پره برد و عضو هيئت مميزه وزارت بهداشت و درمان پزشكي كشور

-       عضو سياست گذاري بيماري‌هاي قلب و عروق ايران

-       عضو هيات امناي دانشگاه علوم پزشكي استان گيلان

-       مدير گروه و رئيس بيمارستان قلب دكتر حشمت رشت در چندين دوره

-       نايب رئيس عضو شوراي عالي نظام پزشكي كشور (در چند دوره)

-        عضو شوراي عالي نظام پزشكي كشور (در چند دوره )

-       عضو و نايب رئيس جامعه متخصصين داخلي ايران (در چند دوره)

-       عضو هيئت مديره نظام پزشكي و رئيس چند دوره شوراي هماهنگي نظام پزشكي استان گيلان

-       رييس و عضو هيات مديره و عضو هيات امناء آسايشگاه سالمندان با حدود 600 نفر مدد جو(خيريه)

فعاليت‌هاي علمي و تحقيقاتي:

 طرح‌هاي تحقيقاتي استاني و ده‌ها طرح تحقيقاتي، که مهمترین آن:

-       بررسی چهار صد و پنجاه هزار دانش‌آموز استان گیلان در ارتباط با بیماری‌های قلبی و رماتیسمی و مادرزادی قلب و مقایسه شیوع آنها با کوه‌نشین ها و شهرنشین ها

-       بررسی ریسک فاکتورها و عوامل همراه در دو هزار بیمار آنفاکتوس قلبی و ارایه نتایج آن در کنگره ‌ها

-       بررسی ریسک فاکتورهای بیماری های قلب و عروق و بررسی اثر ریسک فاکتور ها در ایجاد هایپرتانشن در شهرستان صومعه سرا و ارایه آن در کنگره بین المللی سورات هند

-       بررسی ریسک فاکتور کرونری در اکثر مشاغل و مقایسه آن ها با هم

-       بررسی اثر کورتیکوتراپی در بلوک های دهلیزی - بطنی در بیماران آنفاکتوس تحتانی قلب برای اولین بار در ایران

-       بررسی عوامل استرس، (زلزله و بمباران جنگ) در ایجاد بیماری کرونری قلب

-       بررسی اثر استروپتوکیناز و عوارض آن در بیماران آنفاکتوس حاد قلبی و ...

-        همراه با ده‌ها سخنراني در كنگره‌ها و عضو هيات علمي و عضو هيات رييسه در كنگره‌ها...

-        تالیفات و كتاب منتخب:

-       انتخاب و اعلام كتاب برگزيده از طرف صدا و سيما تحت عنوان "صدا و سوفل‌ها"

-       کتاب آریتمی ها و داروهای قلبی

-       ترجمه الکتروکاردوگرافی از کتاب برانوارد

-       ترجمه بیماری های مادرزادی قلب

 فعاليت‌ها و بنیانگذاری‌:

 ويزيت رايگان در روستاها: از سال 1358 پس از اخذ تخصص، با ويزيت رايگان بيماران داخلي قلب از ساعت 30/5 صبح در بخش‌ها و مناطق روستايي گسكرات (كسماء، طاهرگوراب و...)

-       بنيان گذاري آسايشگاه نوين (آغاز 1358 تا کنون):  ساختار اوليه و شروع کار آن توسط دکتر حکيم زاده و زنده ياد آرسن ميناسيان بنا شده است و دراين مکان ويزيت و درمان بصورت رايگان انجام مي‌شود. امروزه ‌اين آسايشگاه بعد از آسايشگاه كهريزك با حدود 600 نفر مددجو يكي از بهترين آسايشگاه‌هاي ايران مي‌باشد و‌اين افتخار نصيب وي شده است كه با سمت عضو هيات امنا و رئيس هيئت مديره كماكان درحال ارائه خدمت مي‌باشد.

-       بنيان گذار بيمارستان تك تخصصي قلب دكتر حشمت رشت: امروزه ‌اين بيمارستان يکي از بهترين و از مجهزترين مراکز آموزشي درماني قلب کشور مي‌باشد.

-       از بنيان گذاران دانشگاه علوم پزشکي استان گيلان: استاد انوش برزيگر به عنوان يكي از بنيان گذاران دانشگاه علوم پزشكي استان گيلان بوده و هشت سال سمت معاون آموزشي، پژوهشي و تحصيلات تكميلي را عهده دار بود.

-        تهيه زمين براي تاسيس سايت دانشگاهي(200هکتاري): در سمت معاونت آموزشي و پژوهشي دانشگاه‌ ايشان اقدام به تهيه زمين 200 هكتاري براي تاسيس سايت دانشگاهي لاكان نمودند كه‌اين مهم از افتخارات‌ ايشان محسوب مي‌شود.

-       در طی مدت تصدی ریاست دانشگاه حدود 5 بیمارستان در استان گیلان و با حضور وزیر محترم افتتاح و اکثر بیمارستان های استان و بخش های قلب و آی سی یو و دیالیز تجهیز شد. 

فعاليت‌هاي نظام پزشکي

-        تاسيس خانه پزشك (ورود به فعاليت‌هاي صنفي بر اساس احساس نياز و ضرورت) كه امروزه خانه پزشك يا ساختمان نظام پزشكي با سالن اجتماعات و سالن كنفرانس يكي از مدرن ترين و بهترين ساختمان‌هاي نظام پزشكي‌هاي ايران محسوب مي‌شود.

گفتني است: ‌ايشان علاوه براخذ مراتب علمي بالا با حوزه فرهنگ وادب و آموزه‌هاي معنوي نيز مانوس مي‌باشد.

 

اظهارات دکتر هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش در مورخ اسفند 93

یادداشت وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی ؛

سفر به گیلان هم مانند سفر به دیگر نقاط کشور برایم بسیار خاطره‌انگیز شد

دکتر هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  طی یادداشتی در وب سایت خود اظهار کرد: سفر به گیلان هم مانند سفر به دیگر نقاط کشور برایم بسیار خاطره‌انگیز شد

http://www.gums.ac.ir/ro/DeskTopModules/News/showimage.aspx?id=12451&type=1&t=y&w=200&h=200

 حرکتی جهادی برای دفاع از حقوق مردم

سفر به گیلان هم مانند سفر به دیگر نقاط کشور برایم بسیار خاطره‌انگیز شد. افتتاح بیمارستان‌هایی که ١٠ تا ١٢ سال پیش کلنگ ساخت‌شان بر زمین خورده و رها شده بودند، رضایت و آرامش خاطر مردم را در پی داشت؛ چنان که در نگاه و لبخند مردم می‌توانستی احساس شیرین انجام کاری به شیوه نیرو‌های جهاد را ببینی؛ احساسی که در هر زمانی جوانه امید را در دل هر انسانی می‌نشاند.
نکته مهمی کـه در این سـفر به‌خوبی دیده می‌شـد، اتحاد و همدلی مسئولان استان بود؛ از آیت‌الله قربانی نماینده ولی فقیه در استان تا استاندار، فرمانداران و دکتر برزیگر رییس پر تلاش دانشگاه علوم پزشکی گیلان. این همراهی در انجام امور مردم، باعث ایجاد آرامش در استان شده، آرامشی که گام نخست برای پیشرفت است.

دوستان برای سه روز برنامه‌ریزی فشرده‌ای انجام داده بودند اما به دلیل کار مهمی که پیش آمد، پس از پایان برنامه‌های روز دوم، عقربه‌های ساعت رسیدن نیمه شب را نشان می‌داد که به سوی تهران حرکت کردیم.

طی یک روز و نیم که مهمان مردم و مسئولان استان بودم، از بیمارستان‌های ولی عصر(عج) رودبار، امام حسن مجتبی(ع) فومن، امینی لنگرود،  ٢٢ آبان، سیدالشهداء و بیمارستان در حال ساخت پیروز لاهیجان، شهید بهشتی بندر انزلی و کوثر آستانه بازدید کردم. همچنین با لطف خدای مهربان و همت دست اندرکاران، فاز اول و دوم بخش رادیوتراپی (low انرژی، high انرژی) مرکز آموزشی، درمانی و پژوهشی رازی، فاز اول مرکز آموزشی، درمانی و پژوهشی تخصصی و فوق تخصصی ١٢٠ تختخوابی ١٧ شهریور رشت و بیمارستان‌های امام رضا(ع) شفت، نیکوکار املش ، غدیر سیاهکل و بخش دیالیز بیمارستان شهید انصاری رودسر نیز افتتاح شد.

جلسه خوبی نیز با نمایندگان انجمن‌های تخصصی، پزشکان عمومی و مسئولان نظام پزشکی استان داشتم. دیدگاه‌های این دوستان، کمک گران‌قدری برای پیمودن مسیری است که آغاز کرده‌ایم.
نشستی هم با اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد. برخی از آن دوستان هم نظرات‌شان را در مورد مسائل مختلف عرصه سلامت ابراز داشتند که امیدوارم در سفر بعدی فرصت بیشتری برای این قبیل دیدارها داشته باشم.

خوشبختانه جایگاه شایسته دکتر برزیگر در میان پزشکان استان، باعث ایجاد فضایی اخلاقی شده که بسیار ارزشمند است. البته کار سخت و سنگین ایشان مرا نگران سلامتش کرد؛ مانند تمامی رؤسای دانشگاه‌های کشور. اجر چنین خدماتی به‌واقع تنها نزد پروردگار متعال است و بس.
در دیدار با آیت‌الله قربانی هم خدمت ایشان عرض کردم در استان گیلان مانند استان‌های دیگر، بسیاری از زیرساخت‌ها از جمله بهداشت و درمان فرسوده است. ما اما آماده‌ایم اقدامات لازم را برای استقرار یک برنامه جامع سلامت در کل استان انجام دهیم و این کمترین کاری است که می‌توان برای مردم انجام داد.  
.... ان‌شاءالله
 

  http://www.hhashemi.com/